St. Joseph's Academy
News
CategoryArchive
  

back

Track Team Wins CHS Invitational

Posted On: 3/12/2019

The St. Joseph’s Academy track and field team won the 2019 Catholic High School Brothers of the Sacred Heart Invitational on March 9. In a dominating performance, the Redstickers scored 297 points to finish ahead of E.D. White (95), University High (61), St. Michael’s (60), Denham Springs (52) and Southern Lab (0).The meet was held at Catholic High.
 
Main Image
  • 22330-600219_
  • 22331-600219_
  • 22332-600219_
  • 22333-600219_
  • 22334-600219_
  • 22335-600219_
  • 22336-600219_
  • 22337-600219_
  • 22338-600219_
  • 22339-600219_
  • 22340-600219_
  • 22341-600219_
  • 22342-600219_
  • 22343-600219_
  • 22344-600219_
  • 22345-600219_
  • 22346-600219_
  • 22347-600219_
  • 22348-600219_
  • 22349-600219_
  • 22350-500219_
  • 22351-600219_
  • 22352-60219_
  • 22353-600219_
  • 22354-600219_
  • 22355-600219_
  • 22356-600219_
  • 22357-600219_
  • 22358-600219_
  • 22359-600219_
  • 22360-600219_


Scoring points towards the team total were the following: 

4x800m Relay: Taylor Winters, Sophie Martin, Lauren Hendry and Maddie Kate Gardiner, 1st place, 9:57.60

4x200m Relay: McKenna Ramsey, Alexis Barbay, Ava Moreau and Hannah Jones, 1st place, 1:46.66

1600m Run: Lauren Hendry, 1st place, 5:27.94; Isabelle Brown, 2nd place, 5:36.94; Virginia Dirks, 3rd place, 5:41.96

100m Hurdles: McKenna Ramsey, 1st place, 16.20; Claire Holder, 2nd place, 16.30; Katie Belle Rothkamm, 5th place, 19.06

100m Dash: Hanna Jones, 1st place, 11.76 (new school record)

800m Run: Taylor Winters, 1st place, 2:23.26; Lydia Poche, 2nd place, 2:37.01

4x100m Relay: Claire Holder, Alexis Barbay, Sydney LaFleur and Hannah Jones, 1st place, 49.10 (new school record) 

400m Dash: Alessandra Purnell, 2nd place, 1:02.84; Olivia Cook, 3rd place, 1:03.21; Julia Crawford, 4th place, 1:06.09

300m Hurdles: McKenna Ramsey, 1st place, 46.09; Ava Moreau, 3rd place, 49.20; Leanne Livingston, 4th place, 49.73

200m Dash: Alexis Barbay, 1st place, 25.96; Sydney LaFleur, 2nd place, 26.50; Ava Dunn, 4th place, 27.57

3200m Run: Lauren Hendry, 1st place, 11:46.90; Sophie Martin, 2nd place, 11:50.50; Maddie Kate Gardiner, 3rd place, 12:07.00

4x400m Relay: Olivia Clark, Taylor Winters, Ava Moreau and Alessandra Purnell, 1st place, 4:13.34

Long Jump: Reese Favaloro, 1st place, 16-01.75; Claire Holder, 2nd place, 16-00.50; Mary Usher, 5th place, 15-04.00

Triple Jump: Mary Usher, 3rd place, 31-05.50; Ellen Livingston, 4th place, 29-00.25; Elizabeth Usher, 6th place, 28-02.00

High Jump: Reese Favaloro, 1st place, 5-01.00; Catherine Couvillion, 2nd place, 5-01.00

Pole Vault: Taylor Walker, 2nd place, 8-03.00; Corinne Carnaggio, 3rd place, 7-03.00; Georgia Ieyoub, 3rd place, 7-03.00

Shot Put: Kayleigh Mims, 1st place, 35-08.00; Rachel Blouin, 5th place, 27-01.00

Discus: Peyton Smith, 1st place, 98-04.00; Kayleigh Mims, 2nd place, 93-03.00

Javelin: Rebecca Bordelon, 3rd place, 86-03.00; Abigail Bordelon, 6th place, 79-00.00
 
 
 
Mindy Brodhead Averitt
Communications Director
 
Photos courtesy of Nan Murtagh

back

search login